Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski i jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr oraz dużym ośrodkiem sportów zimowych. Jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W samym centrum Zakopanego pomiędzy Aleją 3 Maja oraz ulicami Sienkiewicza, Nowotarską i Witkiewicza znajduje się park Równia Krupowa. Pomysł stworzenia parku w centrum Zakopanego pojawił się już pod koniec XIX wieku. Po latach zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, ostatecznie teren Równi Krupowej prawie w całości uniknął zabudowy. Apartamenty WIOSNA przy ul. Nowotarskiej 31 (dawniej Villa Świetlana) zlokalizowane są bezpośrednio przy dolnej Równi Krupowej. Z okien apartamentu Wiosna 3 rozlega się widok na Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch, Nosal, Świnicę i przepiękną panoramę Tatr.

Ulica Nowotarska jest fragmentem dawnego traktu osadniczego, wiodącego od strony Nowego Targu, i stąd jej nazwa. W przeciwieństwie jednak do ulicy Kościeliskiej przy Nowotarskiej niewiele pozostało domów góralskich większość stylowych domów to dawne wille i pensjonaty, budowane pod koniec XIX wieku, przeważnie przez przyjezdnych. Willa ,,Świetlana" pochodząca z trzeciego ćwierćwiecza XIX wieku jest jednym z najstarszych zachowanych budynków w Zakopanem. Obecnie staraniem właścicieli przeprowadzany jest kompleksowy remont budynku i przywracanie willi do pierwotnej świetności (zdjęcia z 1895 i 1901 roku w naszej galerii).